CV

  • AS DIRECTOR

2017 Around the Globe in Sixty Minutes by Tom Mallaburn, Pop-Up-Globe/Arts Centre Melbourne, Melbourne

2017 Elixir created by Head First Acrobats; Underbelly Productions at Southbank Festival and Edinburgh Fringe

2017 Instructions for American Servicemen in Britain (revival) created by Matt Sheahan, Dan March, Jim Millard and John Walton; Jermyn Street Theatre London

2017 The North! The North! written and performed by Christoper Harrison; Bikeshed Theatre Exeter, New Diaroma London, and Edinburgh Fringe

2016 The Knife of Dawn composed by Hannah Kendall with a libretto by Tessa McWatt; Roundhouse London & BBC Radio 3

2016 Instructions for American Servicemen In Britain (revival) created by Matt Sheahan, Dan March, Jim Millard and John Walton; UK Tour

2016 Working On It by Daniel Simonsen; Camden Fringe/ NYC

2015 Instructions for American Servicemen In Britain created by Matt Sheahan, Dan March, Jim Millard and John Walton; UK Tour

2015 Humble Pie (revival), devised by the company; Hen and Chickens Theatre

2015 Boy in Darkness adapted from the novella by Mervyn Peake; Blue Elephant Theatre

2013 Come Again by The Real MacGuffins; Edinburgh Fringe/ Leicester Square Theatre

2012-13 Winston On the Run created by Freddie Machin and John Walton; Edinburgh Fringe/ UK tour (Winner, ‘Best Actor’, Buxton Fringe)

2012 Champions by Daniel Simonsen; Edinburgh Fringe/ Soho Theatre (Winner, ‘Best Newcomer’ Edinburgh Comedy Awards)

2011 Yoroboshi by Yukio Mishima, translated by John Walton; New Wimbledon Studio

2010 Dr Brown Because by Philip Burgers; Edinburgh Fringe/ Soho Theatre

2010 Marcello al Dente Relives a Catastrophic Moment in His Life by Marcel Mohab; Edinburgh Fringe

2010 Urgent but Not-Important by Iris Mansour; Calder Theatre Bookshop

2007-08 Potato – A Show That Will Save the World devised by the company; Edinburgh Fringe and European Tour (France, Germany and Italy)

2005 A Little Princess (from a novel by FH Burnett); Hedgerow Theatre USA

2004 Blasted by Sarah Kane; Old Fire Station Oxford

2003 The Decision by Bertolt Brecht; Burton-Taylor Theatre Oxford

  • AS DIRECTOR – FOR DRAMA SCHOOLS

2017 Chosen Skin devised by the company; second-year project, Bristol Old Vic Theatre School

2016 From Morning to Midnight by Georg Kaiser; third-year public production, Royal Central School of Speech and Drama

2015 Haroun and the Sea of Stories by Tim Supple and David Tushingham; third-year public production, East 15 Drama School

2014 Humble Pie devised by the company; third-year public production, East 15 Acting School

2014 Those who do not remember devised by the company; third-year public production, East 15 Drama School at Tristan Bates Theatre

  • AS ASSOCIATE DIRECTOR

2013 Lucky Thirteen, directed by Cal McCrystal; Giffords Circus

  • AS ASSISTANT DIRECTOR

2014 Dracula, directed by Cal McCrystal; Mercury Colchester

2012 The Saturday Book, directed by Cal McCrystal; Giffords Circus

2011 Britannicus by Jean Racine, directed by Irina Brown; Wilton’s Music Hall

  • AS OBSERVER

2013 The Arrival by Shaun Tan, directed by Kristine Landon-Smith; Circus Space and on tour

2003 Boris Godunov by Modest Mussorgsky, directed by Andrei Tarkovsaky / Irina Brown; Royal Opera House

  • AS ACTOR (selected credits)

2011 Andrei Bolkonsky, War and Peace at the Circus, directed by Irina Brown; Giffords Circus

2010 Chinese Policeman, Aladdin, directed by Stephen Leatherland; Arbroath Memorial Theatre

2009 John, Potted Potter & Potted Pirates, directed by Richard Hurst; UK & International Tour

2008 Paris / Tybalt, Romeo & Juliet, directed by Euan Downie; UK Tour

2007 Frank Harmless, The Black Curtain by Angel Exit Theatre; UK & France Tour

  • AS TEACHER/WORKSHOP FACILITATOR

2016-17 Bristol Old Vic Drama School, Movement Teacher

2015-17 Fol Espoir, Workshop Leader

2014 East 15 Acting School, One week Gaullier workshop

2011-15 Shakespeare Schools Festival, Workshop Leader

  • TRAINING/ EDUCATION

2005-07 Ecole Philippe Gaulier (with Philippe Gaulier, Mick Barnfather, Jos Houben, Lilo Baur & Linda Kerr Scott)

2003 British American Drama Academy – Summer Course (with John Barton, Maria Aitken, Indhu Rubasingham & Michael Bogdanov)

2001-04 University of Oxford (Biological Sciences)

  • WORKSHOP TRAINING

2016 Neil Haigh, Long-form improv (two days)

2015 Lyndsey Turner, Staging Shakespeare (three days)

2014 Paul Hunter, The Way of the Idiot (one day)

2014 Lyndsey Turner, Updating Classic Texts (one day)

2013 Joseph Alford (Theatre O), A Collaborative Approach to Making Theatre (one week)

2013 Hoipolloi, Barbican Weekend Lab (two days)

2011 Ian Rickson and Elen Bowman, Stanislavski Method in Practise (one week)

2011 Nancy Meckler and Polly Teale, Actor-Director Workshop (one week)

2010 Kristine Landon-Smith, Inter-Cultural Theatre Practise (one week)

2010 Irina Brown, Unlocking the Director’s Imagination (six weeks)

2009 Ariane Mnouchkine & Theatre du Soleil, Physical Comedy (two weeks)

2008 John Wright, Clown (one week)

2007 Scott Graham and Steven Hoggett, Physical Performance (two days)

2005 Song of the Goat, Physical Theatre, Poland (one week)

Advertisements